e-baski.com Kullanım Kılavuzu

e-baski.com nedir?

e-baski.com’a kayıtlı Matbaa, Ajans veya Yayınevlerinin ortak bir platformu, bir pazar yeridir. Kullanıcılar ise bu ortamda baskı talepleri için fiyat araştırması yapabilir, sipariş verebilir, siparişlerinin durumunu görebilirler. Eski tekliflerini bu ortamda görebilir ve aynı parametrelerle yeni teklifler de isteyebilirler.

Faydası nedir?

Tek parametre ile birden fazla teklif vererek işleri kolaylaştırır. Bilinen tüm parametreleri tek ekranda görmek baskı yaptıracak kişi için karar vermede kolaylık sağlamaktadır. Aynı kullanıcı adı ile farklı firmalardan teklif almak, sipariş vermek ve bütün bunların kayıtlarını tek bir yerde görmek kullanıcı açısından kolaylık sağlamaktadır.

Üyelik

e-baski.com üyeliği ücretsizdir. Teklif alırken e-mail adresi girilince üyelik için gerekli kayıt sadece e-mail ile yapılır. Ancak sipariş esnasında gerekli kullanıcı bilgileri girilmelidir.

Fiyat Araştırma

e-baski.com içinde, sisteme üye firmaların fiyat verebildiği bir Fiyat Araştırma Sayfası bulunmaktadır. Burada belirlenen parametrelerle teklif vermek isteyen tüm üye firmalardan teklif alınabilir, sipariş verilebilir.

Fiyat Araştırma Sayfasında alınan tüm teklifler kaydedilir. İş için bir isim girilmezse sistem kendi içinde özel bir kelime üreterek işler bu isimle takip edilir.

Fiyat araştırma sayfasında seçilen ürün tiplerine göre farklı parametreler gösterilir.

Parametreler seçilen önceki parametrelere göre şekillenir. Örnek; karton kapak seçilmişse kapak kaplaması yani selofon, lak gibi işler seçilebilir olur.

Sonuçların ilk sırasında bulunan ‘+’ işaretine tıklanınca teklifin detayları altta açılacaktır. Teklifte firmaların isimleri ve altında web adresleri ile konumları gösterilmektedir.

e-baski.com Fiyat Araştırma Sayfasında Parametreler
Üye Matbaa web sayfasına gömülü arabirim

e-baski.com kurumsal üyesi firmaların web sitelerinde gömülü olarak çalışan bir arabirime sahiptir. Bu arabirimde belirlenen parametreler sadece o firmaya aittir, buna göre teklif verilmektedir.

Bu sayfada teklif alırken isim ve iletişim bilgileri girilirse teklif kaydedilir. Teklifin kaydedilmesi önerilir.

Bu ara birimin en önemli özelliği alternatifli teklifler sunmasıdır. Alternatif teklifler teklif e-mail olarak istendiğinde kaydedilmekte ve e-mail mesajında da gösterilmektedir.

Firma web sayfasında sipariş kabul ediyorsa yanındaki ‘Sipariş Ver’ linkine tıklanıp o miktar için hemen sipariş verilebilmektedir.

e-baski.com Gömülü Hesaplama Sayfası
Kapak Tasarım Sayfası

Teklifte seçilen ebada esas alınarak kitabın kapak tasarımında geçerli olacak ölçülere göre hesaplanan kapak tasarım ölçülerinin gösterildiği sayfanın linki teklifin altında yer almaktadır.

Firmaların Ek Hizmetleri

Teklifin altında bulunan Ek Hizmetler bölümünde gösterilen hizmetler bu firma tarafından sağlanan isteğe bağlı hizmetlerdir. Hizmetlerin ücretleri teklife dâhil edilmemişlerdir. Ancak siparişte bu hizmetler ücretlendirilir, sipariş bedeline eklenir.

Bazı hizmetler isteğe bağlı olmayıp üretim durumuna bağlı olarak eklenecektir. Bunlar siparişten çıkarılamazlar.

Sistemin çalışma usulü

  • Tüm işler teklif alınarak başlatılır.
  • Siparişler teklif üzerinden alınır.
  • Adresler sisteme kaydedilir. Var olan adres gerekirse değiştirilir veya bir adres daha eklenebilir. Sistemde kayıtlı adres sınırı yoktur.
  • Ödemede Kredi Kartı bilgileri sistemde kaydedilmez. Her sefer kart bilgileri yeniden girilmelidir.
  • Havale yöntemi ile ödemelerde havale sistemce doğrulanmadan işe başlanmaz.
  • Ödemesi tamamlanan bir sipariş işin üretimi başlayıncaya kadar iptal edilebilir. Ancak üretime giren bir iş artık durdurulamaz.
  • Üretimi tamamlanan iş kargoya verilince sistem kullanıcıya bir mesaj gönderir. Kargonun takibi bu mesajdaki bilgilerle kullanıcı tarafından yapılacaktır.
  • Teslimat sonrası sistem kullanıcıya bir mesaj gönderir ve işi onaylamanızı ister. Teslimatı izleyen iki (2) gün içinde onaylanmayan iş otomatik olarak onaylanır ve ödemesi matbaaya aktarılır.

Reklâmlar

Kullanıcılara ücretsiz hizmet veren her iki ara birim de reklâm içermez. Teklif maillerinde sadece e-baski.com hizmetleri hakkında bilgiler yer alabilir.

Verilerin işlenmesi ve korunması

KVKK uyarınca verilerin işlenmesi ve korunması konusundaki tüm önlemler alınmıştır. Firmamız her işlem için yeni bir şifre gönderir, böylece kayıt olmak veya şifre almak söz konusu olmaz. Siteyi ziyaret edenlerden hiç bir veri alınmaz. Sitedden teklif alanların e-mail ve diğer bilgilerini girmeleri istendiğinde verilerin girilmesi zorunlu tutulmamaktadır. Kaydedilen verilerin başka herhangi bir işte ve yerde kullanılmaması konusunda söz verilmiş ve gerekli önlemler alınmıştır. e-baski.com arabirimi reklam içermez ve kullanıcının tercihleri başka sitelerle paylaşılmaz. Site kalıcı çerezler içermez.

Sıkça Sorulan Sorular

e-baski.com’da alınan tekliflerin geçerlilik süresi nedir?
Teklifleri e-baski.com üyesi firmalar vermektedir, geçerlilik süreleri her üye firma için farklı olabilmektedir. Ekranda ve gönderilen teklif maillerinde bu süre belirtilmektedir.

Döviz kurları değişince tekliflerdeki fiyatlara nasıl yansır?
Geçerlilik süresi boyunca verilen tekliflerdeki fiyatlar sabittir. Kurlar değişse de bu fiyatlar üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Gönderi bedelleri nasıl ödenir?
Her firma kargo bedeli hesaplamasını kendi parametrelerine göre yapar, teklifte bu durum belirtilir. Kargo bedelinin durumu da teklifte belirtilir. Firma teklifinde ‘Kargo Dâhil’ ibaresi varsa kargo bedeli sizden talep edilmez. Aksi halde Kargo bedelini siparişte eklenir.

KDV Dâhil midir?
Her teklif veren firma teklifinde KDV durumunu belirtir. Teklifler sıralamasında bu durum belirtilir ama sıralama verilen fiyata göre yapılır. Bu sebeple dikkatle bakılmasında fayda vardır.

e-baski.com’dan teklif almak ama bana yakın yerde bastırmak istiyorum.
Teklif alırken bölgenizi seçebilirsiniz. Bir il ya da ilçede e-baski.com üyesi firma varsa o il ya da ilçe listede gözükür, yoksa listeden il seçip üye firma bulunan ilçeleri görebilir, buna göre teklif alabilirsiniz. Bu durumda seçilen bölgedeki firmalardan teklif oluşturulacaktır. O bölgedeki firmalardan teklif oluşturulamazsa daha geniş bir çevre seçilmelidir. NOT: Birden fazla il veya ilçe seçilebilir.

Kapıda ödeme imkânı var mıdır?
Üretimler size özel yapılacağı için kapıda ödeme imkânı bulunmamaktadır.

Havale ile ödeme mümkün müdür?
Havale ile ödeme mümkündür. Bu durumda havale yapılmadan işe başlanmaz.

Baskıyı beğenmediysem?
Baskının beğenilmemesi veya gönderilen dosyadan farklı veya istenen materyalden farklı basılmış olma durumu garanti kapsamında değerlendirilir. İlgili matbaa ile görüşüldükten sonra ürünler gerekirse fatura ile birlikte iade edilmelidir.

E-baski.com baskı bedelini bu durumda matbaaya ödemez ve bekletir. Teslimatı izleyen 2 gün içinde itiraz yapılmamışsa sistem otomatik olarak baskı bedelini matbaaya öder. Bu süre sonrasında ilgili matbaa ile işlem yürütülür.

Üyelerin bilgileri ne kadar saklanır?
Kullanıcılara ait teklif ve sipariş bilgileri en az 5 yıl, sistem içi mesajlaşma bilgileri 1 yıl saklanır. Sipariş verildikten sonra gönderilen dosyalar baskıyı yapan firmanın saklama imkânlarına bağlı olarak saklanır. Dosyaların geri istenmesi veya silinmesi talep edilemez.

Kimler üye olmalıdır?
Fiyat almak, baskılarını yönetmek isteyen herkes üye olabilir.

Kurumsal üyelik
Baskı yaptıran kurumlar da diğer üyeler gibi üye olabilirler ve teklifleri, siparişleri listelerinde görebilirler. Kurumların baskı işleri için üye olması ile kişilerin üye olması arasında bir fark yoktur.